fbpx

MDF

Frezowanie MDF

Od przypadkowego odkrycia do wszechstronności w projektowaniu

About

MDF, czyli płyta z włókien o średniej gęstości (Medium Density Fibreboard), to materiał, który znamy i cenimy za wszechstronność, a w szczególności za jego łatwą i efektywną obróbkę. Ale czy zastanawiałeś się, skąd się wziął? Historia płyt mdf rozpoczyna się w 1925 roku, kiedy to William Mason, szukając sposobu na przekształcenie odrzuconych wiórów drzewnych w izolację, przypadkowo wynalazł MDF.

Mason nie mógł przewidzieć, jak daleko zasięgnie jego wynalazek. Dziś MDF jest nieodłącznym elementem wielu projektów budowlanych, produkcji mebli, przemyśle frontów kuchennych i projektów związanych z designem wnętrz.

W kolejnych latach technologia produkcji płyty MDF była udoskonalana, a dziś proces ten jest wysoce zautomatyzowany i efektywny. Ale pomimo tych zmian, podstawowa idea pozostała ta sama - wykorzystanie tego, co wcześniej było uważane za odpad, do stworzenia wartościowego produktu.

Ten materiał to nie tylko kawałek drewna, ale wynik prawie stu lat innowacji i ciągłego dążenia do lepszego wykorzystania naszych zasobów.

Ile kosztuje frezowanie MDF?

Frezowanie cnc tego materiału, zależy od wielu czynników, przede wszystkim na cenę ma wpływ:

 1. Złożoność frezowania: Wycinanie prostych kształtów typu okrąg, elipsa czy prostokąt zawsze będzie tańsze od frezowania frontów kuchennych, czy form ponieważ elementy "3D" wymagają precyzyjnego frezowania wielopłaszczyznowego co przekłada się na dłuższy czas obróbki, a zarazem i większy koszt.

 2. Rodzaj użytego sprzętu: Więcej będzie kosztowało frezowanie cnc na 5 osiowej maszynie, niż na 3 osiowym ploterze.

 3. Wielkość zlecenia: Seryjne zlecenia produkcyjne w przeliczeniu na jedną sztukę danego elementu zawsze będą tańsze niż wyfrezowanie tego elementu pojedynczo z mdf.

W UniCnc zajmujemy się obróbką i dostarczymy Państwu darmowej wyceny wyfrezowania danego projektu, wystarczy przesłać mailowo plik najlepiej w formacie DXF i w ciągu 24 godzin otrzymacie Państwo wycenę!

Zastosowanie płyty MDF

Meble, fronty kuchenne, frezowane formy, to tylko niewielka część zastosowania tej wszechstronnej płyty z włókien drzewnych. Do czego stosuje się płytę MDF?

 1. Meble: Jednym z najczęstszych zastosowań MDF jest produkcja mebli. MDF charakteryzuje się łatwością obróbki, bardziej wytrzymały niż płyta wiórowa co sprawia, że jest idealnym materiałem do tworzenia różnych projektów meblowych.

 2. Pudła głośnikowe: Ze względu na swoje właściwości akustyczne, jest często używany do produkcji obudów głośników.

 3. Budki targowe i konstrukcje sceniczne: Ze względu na swoją wytrzymałość i łatwość obróbki, MDF jest często wykorzystywany do budowy stoisk targowych i konstrukcji scenicznych.

 4. Podłogi i listwy przypodłogowe

 5. Drzwi i ramy drzwi

 6. Boazerie

 7. Formy: Ze względu na stosunkowo niski koszt, łatwość frezowania cnc, stałą gęstość, jednolitą powierzchnię, która jest łatwa do lakierowania MDF jest idealnym wyborem jeśli chodzi o formy do prototypów czy niskobudżetowych projektów.

 8. Frezowanie frontów meblowych

Jakie grubości mdf występują oraz czym różni się MDF do głębokiego frezowania?

 • Płyty mdf występują w różnych grubościach i rodzajach. Można zakupić płytę laminowaną bądź surową o grubości 10mm, 12mm, 16mm, 18mm, 19mm, 38mm czy nawet 60mm!

 • Płyty mdf do głębokiego frezowania, różnią się od standardowego MDF gęstością i strukturą.

 • Większa gęstość przekłada się na wyższą odporność na uszkodzenia, łatwość w szlifowaniu i lakierowaniu, ale za to jest cięższa. MDF do głębokiego frezowania wykorzystuje się często przy produkcji frontów kuchennych oraz form.

Na co zwrócić uwagę przy zdecydowaniu się na frezowanie MDF?

Wiele czynników jest wartych uwagi, jedne z ważniejszych kwestii to:

 1. Lokalizacja firmy zajmującej się obróbką, bądź możliwością wysyłki (w UniCnc możecie Państwo zamawiać z całej Polski! Wysyłamy gotowe elementy, które są świetnie zabezpieczone do klientów na paletach)

 2. Cena

 3. Jakość płyt MDF, z której korzysta firma

 4. Termin realizacji

Frezowanie MDF w Unicnc

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w dziedzinie frezowania, możemy wykonać dla Państwa wszelakie zlecenia. Nie ważne czy chodzi o drewno, poliwęglan, mdf, sklejkę czy jakikolwiek inny materiał, spełnimy Państwa oczekiwania!